معرفی بازی

بازی Tic-tac-toe، ایکس او (XO) یا دوز

بازی تیک تک تو (Tic Tac Toe) یا ایکس او (XO) که در فارسی با نام دوز هم شناخته می‌شود یک بازی ساده دو نفره است که روی یک صفحه سه در سه انجام می‌شود.

گیم پلی و جزئیات بازی Tic-tac-toe

در این بازی که به طور سنتی با کاغذ و قلم نیز قابل انجام است به هر بازیکن یکی از حروف X یا O اختصاص داده می‌شود. بازیکن‌ها می‌توانند در نوبت خود یکی از خانه‌های خالی صفحه را با نوشتن حرف خود تکمیل کنند. البته می‌توانید از دو نوع مهره با رنگ‌های مختلف نیز برای این منظور استفاده کنید.

بازیکنی که بتواند زودتراز طرف مقابل یک ستون، یک ردیف یا یک قطر از صفحه را با حروف یا مهره‌های خود به طور کامل پر کند برنده بازی خواهد بود. درنتیجه هدف بازی جلوگیری از برنده شدن طرف مقابل با سد کردن راه او و تلاش هم‌زمان برای برنده شدن است.

بازی آنلاین دوز Tic Tac Toe
در این نمونه بازیکن O برنده بازی است چرا که ردیف میانی به طور کامل با این حرف تکمیل شده است.

البته در صورتی که بازیکن‌ها با دقت این کار را انجام دهند بازی به صورت تساوی پایان می‌یابد. این حالت زمانی رخ می‌دهد که تمام خانه‌های صفحه پر شود در حالیکه هیچ ستون، ردیف یا قطری توسط مهره‌ها یا حروف یکسان تکمیل نشده باشد.

این بازی به دلیل سادگی معمولا گزینه مناسبی برای کودکان یا آموزش مفاهیم مرتبط با هوش مصنوعی به شمار می‌رود. با این وجود بازی Tic-tac-toe، ایکس او یا دوز ساده میان بزرگسالان هم به عنوان یک سرگرمی ساده طرفداران خاص خودش را دارد.

نحوه انجام بازی آنلاین Tic-tac-toe

برای انجام بازی آنلاین Tic-tac-toe می‌توانید از ماوس استفاده کنید. با کلیک روی خانه‌های جدول در نوبت خود، حرف X یا O در خانه مربوطه درج خواهد شد. البته در صورت استفاده از صفحه‌های لمسی نیز با لمس خانه‌ها انجام این کار امکان‌پذیر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دولک را در تلگرام دنبال کنید