معرفی بازی

بازی فکری 2048

بازی 2048 یک بازی فکری یا معمایی اعتیادآور است که توسط Gabriele Cirulli به عنوان یک پروژه آخر هفته در سال 2014 منتشر شد و به سرعت مورد توجه کاربران سراسر جهان قرار گرفت. اگر به بازی‌ها و حل معماهای ریاضی چالش‌برانگیز علاقه دارید این بازی می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند.

آشنایی با گیم پلی و جزئیات بازی 2048

بازی 2048 یک بازی تک نفره است که در آن تلاش می‌کنید با سُراندان تعدادی کاشی روی هم و ادغام آن‌ها به عدد 2048 دست پیدا کنید.

صفحه بازی از یک جدول 4 در 4 تشکیل شده است. بازیکن در هر حرکت می‌تواند با کمک کلیدهای بالا، پایین، راست یا چپ و یا حرکت لمسی از یک سمت به سمت دیگر، کاشی‌ها را جهت موردنظر خود هدایت کند. در این حالت تمام کاشی‌ها تا جایی که در جهت موردنظر امکان حرکت داشته باشند جابجا می‌شوند. در صورتی که دو کاشی اعداد یکسانی داشته باشند با یکدیگر ادغام شده و کاشی حاصل، مجموع اعداد آن دو کاشی را نمایش خواهد داد. علاوه بر این با انجام هر حرکت، یک کاشی جدید حاوی عدد 2 یا 4 به صفحه بازی در محلی تصادفی اضافه می‌شود.

به عنوان مثال فرض کنید صفحه بازی به شکل تصویر زیر باشد:

معرفی و راهنمای بازی 2048

در این حالت فشردن کلید سمت راست یا لمس صفحه در همین جهت باعث انتقال دو کاشی حاوی عدد 4 روی یکدیگر می‌شود. نتیجه این حرکت، ادغام این دو کاشی و ایجاد یک کاشی با شماره 8 خواهد بود. کاشی حاوی عدد 2 نیز مشابه تصویر زیر به انتهای سمت راست ردیف خود منتقل می شود. همانطور که در این مثال مشاهده می‌کنید یک کاشی تصادفی حاوی عدد 2 نیز به ردیف بالای صفحه اضافه شده است. (توجه داشته باشید کاشی تصادفی همانطور که از نامش مشخص است ممکن است در محلی دیگر ایجاد شود و حاوی عدد 2 یا 4 باشد).

معرفی و راهنمای بازی 2048

اکنون با انتقال کاشی‌ها به سمت بالا، کاشی حاوی عدد 2 که در ردیف سوم قرار دارد به ردیف اول و کنار کاشی تصادفی ایجاد شده در مرحله قبل منتقل می‌شود. توجه داشته باشید در این حالت به علت عدم برخورد این دو کاشی با یکدیگر، ادغام انجام نمی‌شود و صفحه بازی مشابه تصویر زیر تغییر می‌کند:

معرفی و راهنمای بازی 2048

حالا با هدایت کاشی‌ها به سمت راست یا چپ، دو کاشی حاوی عدد 2 که کنار یکدیگر قرار دارند با یکدیگر ادغام می‌شوند. در تصویر زیر می‌توانید نتیجه حرکت کاشی‌ها به سمت چپ را مشاهده کنید:

معرفی و راهنمای بازی 2048

توجه داشته باشید ممکن است در یک حرکت، چند کاشی در ردیف‌ها یا ستون‌های مختلف با یکدیگر ادغام شوند. همچنین اگر در یک ردیف یا ستون، سه کاشی هم عدد قرار داشته باشند سُراندن آن‌ها روی هم باعث ادغام دو کاشی انتهایی در آن جهت خواهد شد. اگر چهار کاشی هم شماره در کنار هم قرار داشته باشند حرکت آن‌ها در جهت مناسب باعث ادغام دو کاشی انتهایی با یکدیگر و همین‌طور ادغام دو کاشی ابتدایی با یکدیگر خواهد شد.

هنگامی که کاشی‌ها با هم ادغام می‌شوند امتیاز بازیکن به اندازه مجموع اعداد کاشی‌های ادغام شده اضافه می‌شود. با تشکیل اولین کاشی حاوی عدد 2048 بازیکن برنده می‌شود. با این حال می‌توانید با ادامه دادن بازی و ادغام کاشی‌های بیشتر و حتی ایجاد کاشی‌های حاوی عدد 4096 و … امتیاز خود را افزایش دهید.

نحوه انجام بازی با کمک صفحه کلید یا صفحه های لمسی

برای انجام بازی آنلاین 2048 می‌توانید از کلیدهای چهار جهت راست، چپ، بالا و پایین به منظورهدایت کاشی‌ها در جهت‌های مختلف کمک بگیرید. اگر از صفحه‌های لمسی استفاده می‌کنید کافیست صفحه را در جهت موردنظر خود لمس جاروبی کنید (برای مثال اگر می‌خواهید کاشی‌ها به سمت راست جابجا شوند کافیست انگشت خود را روی صفحه از سمت چپ به راست بکشید).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دولک را در تلگرام دنبال کنید